img

Дали знаете зошто е потребна лакирање на дрво?

Вредноста на лак слој и основна подготовка. Лакирањето на дрвени површини овозможува да се разликуваат особините на специфичните видови и природната топлина својствени за дрво. Од една страна, овој третман дава дополнителна декоративност и заштита на површината. Сепак, одредени видови на лакови ги затвораат и природните пори на дрвото, спречувајќи ослободување на природни фитонциди, ароми и други супстанции.

Дрво лакирање: Подготвителниот процес вклучува неколку чекори. И првиот меѓу нив - израмнување на површината. За различни производи, ова може да биде завршница со користење на планирање со авион, jointer, или циклус. Употребата на напредни алатки во голема мера може да ја намали загубата на време и напор во оваа фаза на работа. Ако одеднаш за време на работата има оштетени зони и јазли, тие се отстрануваат со длето и чекан (дрвен чекан). Избраната површина е внимателно полирана со шмиргла со различни големини на жито, постепено ги заменува груби зрнести абразиви со ситно-грануларен. Предуслов за понатамошна обработка на дрвен лак даде добар резултат - мелење се случува во насока долж нејзините влакна. Со постигнување на мазна, мазна, чиста и свилена површина со униформен сјај, примарното (грубо) мелење е завршено.

Конечната подготовка на дрвото за лакирање. Кога е завршено основното брусење, мала количина на растворот се разредува со вода и дрво лепак, дрвената површина се навлажнува со овој раствор со помош на пена сунѓер. По сушењето 3 часа, фино брусење на шкурка од површината на купот се врши со ситно-грануларен шкурка. Ова дело може да се направи до три пати, во зависност од тврдоста на материјалот од дрво. Кога завршното брусење е целосно завршено, површината треба да биде темелно отсечена, така што нема да останат ниту мали честички од прашина. Треба да се има на ум дека премазот со дрвен лак ќе ги открие сите недостатоци и негрижа признати за време на подготовката. Особено, оваа прашина ќе се забележи на површината на лак во вид на неправилности и испакнатини, што ќе го расипе изгледот на материјалот. Да се ​​отстранат овие недостатоци во иднина ќе биде потешко и поскапо.

Лакирање на дрво: Зборувајќи за подготвителни процеси, невозможно е да не се спомене тонирањето или обојувањето на дрвото за лакирање. Тоа може да се изврши во присуство на желба и може да даде дополнителна декоративност на материјалот, илузијата на скапи раси, итн. Ако сакате да никне иглолистен материјал, тој мора да биде без смола. За да го направите ова, користење на тампон површина е избришана со бензин, ацетон или сода решение. За тонирање под абонос, оптимално одговара на круша, јавор или бреза. Под орев е добро обоена слива, осина, бор. И затемнети под махагони е најдобра бука, орев или липа. Кога работите на тонирање, потребно е да се земе во предвид дека тонерот загреан до 50 C оптимално оди подлабоко во структурата на дрвото. По завршувањето на тонирањето, материјалот се темелно суши на температура до 20 ◦C. Да се ​​исуши материјалот треба да биде строго природен начин. Осудениот производ е внимателно избришан со крпа (лесно полиран).

Лакирање - карактеристики и практични совети. Има многу препораки како да се нанесе лак на дрвен материјал. Ова е најдобро да се направи по завршувањето на групата и шмукање на површината. Овие постапки се потребни за да се отстранат порите и микротреците од површината на дрвото. Оваа подготовка значително ќе ги намали трошоците за лакот и ќе го подобри квалитетот на површината. Процесот на грундирање може да се врши со помош на парафини, кози или восок од восок, разредена во терпентин, алкохол или рафиниран бензин. Премачкувачкиот прајмер се изведува со цврста четка со мал куп. Понатаму, составот темелно се нанесуваат со крпа. Сушењето е истиот метод и со исти резервации како и со претходно опишаното нијансирање. Ако површината бара примена на кит, темелно се суши и полира со помош на методите дадени погоре.

Примена на лак на дрво: Лакирање лакови од дрво се направени со памук ватиран во газа или ткаенина. Слични тампони ќе треба неколку, односно, тие ќе треба да се тркалаат однапред. Лакот се влива во тампон или "наполнет" во неа одоздола. Движењата на тампон при лакирање мора да одат по влакната, затворање на рабовите на раните потези. Лакот мора да биде нежно протрит, на површината не смее да има никакви мириси. Подовите од дрвен лак не се изведуваат брзо. Примената на првиот слој завршува со сушење (приближно еден час). Следно, брусењето се изведува со шкрилци од фино жито, проследено со полирање со песок и внимателно отстранување на прашината. За вториот слој ќе треба нов тампон. Доколку е потребно, по завршувањето на сушење, полирање и чистење со ткаенина од крпа. Неопходна, завршна фаза - премаз од дрво со слој за завршување на лак. За време на конечното сушење, неопходно е целосно да се елиминира движењето на воздухот и воведувањето прашина, за да се направи ова, затворените прозорци и врати за целиот период.

Популярные новости
Шумоизолируем стены и перекрытия потолка в каркасном доме
Комфортная атмосфера личного пространства деревянного дома во многом зависит от качественной звукоизоляции. Несмотря на то, что дерево хороший проводник шума, каркасный дом достаточно тихий. Это обусловлено
Звукоизоляция квартиры своими руками: как сделать шумоизоляцию стен, пола и потолка
Многих жителей многоквартирных домов волнует вопрос шумных соседей. Особенно остро стоит этот вопрос для жителей панельных домов, где стены тонкие и хорошо пропускают звук. Сегодня мы расскажем, как делается
Звукоизоляция пола в деревянном доме своими руками — пошаговые инструкции! — Своими руками
Старые деревянные дома сейчас уже редкость, но мода на здоровый образ жизни и экологию привела к тому, что этот тип жилья стал востребованным. Дачи и загородные дома часто строятся из дерева, и их владельцам
Звукоизоляция пола в деревянном доме
Старые деревянные дома сейчас уже редкость, но мода на здоровый образ жизни и экологию привела к тому, что этот тип жилья стал востребованным. Дачи и загородные дома часто строятся из дерева, и их владельцам
Межэтажное утепление и звукоизоляцияв деревянном доме: выбор материала и технология работ
Содержание статьи: Чердачное перекрытие частного дома из дерева должно обладать хорошими теплоизоляционными и звукоизолирующими характеристиками. Если коттедж одноэтажный, то добиться этого достаточно
Звукоизоляция стен своими руками от соседей в квартире, в деревянном доме и пр, материалы, видео
Звук оказывает заметное влияние на нашу психику, эмоциональное и физическое состояние. Если в работе, отдыхе или на досуге вас сопровождает даже незначительный шум, это приводит к стрессу, снижению остроты
Шумоизоляция
огда о жилом доме говорят как об элитном объекте, подразумевается, что его потребительские свойства по основным критериям, характерным для жилого здания, существенно выше аналогичных параметров типового
Самый лучший материал для шумоизоляции стен
Практически каждый человек после проведенной за стенами фасада с панелями под дерево бессонной ночи задается вопросом, насколько качественна в его доме шумоизоляция стен, является ли предлагаемые в настоящее
Звукоизоляция стен в деревянном доме что лучше
Надежная шумоизоляция стен в деревянном доме должна монтироваться в процессе основного строительства. Материалы, значительно снижающие уровень проникающего шума, очень часто используются и как утеплитель
Звукоизоляция квартиры в панельном доме
Те, кто живет в панельном доме, каждый день сталкивается с плохой шумоизоляцией своей квартиры, то соседи громко гуляют, то кто-то на 5 этаже дрелью работает. И у всех появляется желание – сделать звукоизоляцию
Все новости