img

Опции за прикачување на банер до рамката. Инсталација на банерот - технологија. Цена за производство и монтажа на банери

  1. Методи на монтирање на банерот на фасади од различни типови
  2. Инсталирање на банер без правење рамка
  3. Цена за производство и монтажа на банери
  4. Зошто инсталацијата на банерот е подобро да се произведе на рамка структури
  5. Монтажа на банери - технологија

Главниот материјал за печатење на банерот е банер ткаенина (винил филм на мрежа основа на полиестер со различна густина), како и банер мрежа.

Кога нарачувате банер, прво треба да одлучите каде и за што ќе се монтира, за колку време и каква слика ќе биде поставена на неа. Од овие параметри зависи од изборот на материјал, дозволи за печатење, присуство на дупки, џебови.

Еден од повиците да се користат банери како маркетинг и рекламна алатка е нивната разновидност. Банерите можат да бидат обесени во многу различни ситуации, како за многу раните датуми, така и за долгорочна промоција внатре и надвор. Ние собравме неколку совети и совети за тоа како професионално да висат банер во различни ситуации.

Како да висат банер на оградата. Постојат две едноставни опции. Користете врски со кабли или користете еластична буни. Кабелските врски се поевтини, но навистина се наменети само за употреба. Како да висат банер на ѕидот. За континуирана употреба, постојат алуминиумски патеки кои може да се прицврстат на ѕидот. На работ на банерот е завршен со трим што се лизга по должината на патеката. Ова е идеално ако имате намера да користите банери како редовна алатка за рекламирање и често да го менувате банерот.

Надворешните банери треба да бидат способни да ги издржат силните ветрови и променливите временски услови. Банер Кина или Европа? .. Не е важно дали инсталацијата е направена погрешно.

Оваа статија ги содржи основните опции за монтажа на банери кои можете да ги правите со мали големини на банери.

Поевтина, но помалку флексибилна алтернатива е да се навртува банерот на ѕид со помош на плочи за очи кои се малку поголеми од дупките во дупката на банерот. Исто така е издржлив, но очигледно не е толку добар кога треба често да ги менувате банерите.

За краткорочна употреба или кога треба често да ги менувате банерите или да ги носите ноќе, куките за завртки се одличен начин да се постигне ова. Едноставно ги навртувајте во ѕидот, а потоа закачете го банерот со еластична бунга. Нашите доаѓаат со прилагодливи еластични banjimi кои го олеснуваат прикачувањето на банерот. Банерите се направени малку помали од самата рамка, па можете да додадете малку стрес на банерот.

Поправање на банерот до ѕидот со штипки

Многу е важно ѕидот на кој ќе биде фиксиран банерот да нема остри издигнувања и очигледни неправилности, инаку под влијание на ветерот, платното лесно може да се кине.

Најлесен начин да инсталирате банер е да го монтирате на ѕид од тули. Прицврстувањето се врши со шпорети. За сигурноста на прицврстувачите и за избегнување на кинење на банерот, пожелно е да се инсталираат предни набори.

Како да го поврзете банерот со пост лампата. Единствениот начин навистина да се прикачи знамето за фенербоут успешно е да се инвестира во кадровски систем. Ова го задржува банерот цврсто и сигурно на фенерче. Откако рамката на банерот е прикачена на фенерчето, промената на знакот е исправена.

Искушението тука е да се закачи на јажето на очните капаци на краевите на банерот. Банерите не се дизајнирани за ова, наместо преземањето треба да се дистрибуира преку банерот. Употребата на крајните навртки може да работи на краток рок со многу низок ветер или во затворен простор, но мал налетот и банерот може да се скршат.

Фотографија: Прицврстување на банер за салон за поправка на мобилен телефон до ѕидот со штипки .

Друга опција е монтажата на банерот на ѕидот. Ако банерот е прикачен на ѕидот со кабел или најлон јаже, треба да биде добро затегнат, колку што е можно, со ограничување на пристапот на ветерот од грбот.

Методи на монтирање на банерот на фасади од различни типови

Најдовме најуспешен начин да се обесиме банери на улица за да користиме безбедни кабли. Идеално, имате кабел од горе и долу. Користење на очите на банерот, висат банер со кабли со прстени или куки. Јажето е прицврстено за секоја од краевите за да го притисне банерот. Поедноставна, но помалку безбедна опција е едноставно да го користите горниот кабел и да ги користите крајните држачи на дното на банерот. Кога се отвора знаме со крстосница, може да биде добра идеја да се сечат полукружни парчиња на кружната авенија за да се намали товарот на ветерот.

Со роса (јажиња) се зајакнуваат рабовите на платното. Потребни се очните капаци за овој тип прикачување.


Потребни се очните капаци за овој тип прикачување

Фотографија: Прицврстување на банер за самопослуга до ѕид со кабел.

Да се ​​зголеми силата на сврзувачите со инсталирање:

Инсталирање на банер без правење рамка

Едноставен начин да се обеси мала банери од таванот е да го користите овој клип на врвот и на дното на банерот. За поголеми транспаренти, подобро е да се користи банер со заварени џебови. Во горниот џеб можете да ги користите шупливите цевки преку кои го храни јажето за да го обесувате банерот. Како алтернатива, можете да користите дрвена штипка со дупчени краеви за да ја преземе закачалка од двата краја. Долниот џеб се користи за да се земе пондерирана пол за да се задржи вентилаторот исправен и лесен за читање.

1. grommets (дупки, засилени со метален прстен, за навој кабли во неа);

2. прицврстувач (фиксиран во основа за сврзувачки елементи и го држи банерот);

3. подлошки (се користат за спречување на одвртување на делови и запечатување на спојници).


подлошки (се користат за спречување на одвртување на делови и запечатување на спојници)

Цена за производство и монтажа на банери

Да се ​​обеси мала печатена банер од скеле, добра опција е да се купи банер со заварени џебови кои се лизгаат низ полињата на скелето. Банер со прилагодување на растојанието меѓу половите. Големи банери може да се прикачат со помош на приклучоци со кабли или еластични буни. Со помош на транспарентни банери секогаш се препорачува да се разгледа прашањето за намалување на ефектот на ветерот на банерот.

За подобро пливање, површината на стаклото треба да се навлажни само со вода и со неколку капки детергент. Мора да користите комерцијално достапен спреј шише. Потоа отстранете го филмот од подлогата и нежно ставете го на стаклената површина. Водата и воздухот се покриени со скрепер од надвор. Едноставен контакт помеѓу филмот и мазната и чиста површина на стакло е доволен за да се постигне адхезија. Она што е посебно е тоа што филмот може да се премести и повторно да се употребува толку често колку што сакате.

Ако банерот платно често се менува, подобро е да се монтира на посебна рамка. Ова ќе овозможи значително намалување на дупките врз основа на прицврстувачи (фасада, ѕид, итн.), Со што ќе се заштеди на прецртување ако банерот е демонтиран.

Со користење на спојници, банерот платно е лесно прикован на дрвена рамка.

За нанесување на стаклорот, стаклената површина се навлажнува со доволна вода и мала течност за перење, налепницата се отстранува од подлогата, се нанесува на влажна површина, а влагата под филмот се отстранува што е можно поцелосно. Што значи проѕирен? Филмот има млечен ефект. Како да се лепи филмот на стаклени површини? Многу едноставно: прво чистете ја површината залепена со комерцијално достапен детергент. Потоа темелно измијте ја површината со вода која е исчистена со вода, темелно исчистете ја хартијата од филмот и, доколку е потребно, влажни филмот.


Фотографија: Прицврстување на банер за продавница за детски стоки на дрвена рамка.

Ако платно голема големина , тогаш металната рамка ќе биде добредојдена. Прицврстувањето ќе го зголеми тензијата на банерот, бидејќи големината на рамката за монтирање е малку поголема од големината на банерот.

Зошто инсталацијата на банерот е подобро да се произведе на рамка структури

Поставете го филмот на филмот за вода и преместете го до саканата положба. Сега излеете вода и воздух подлоги на страни. Понатамошно подобрување на филмската адхезија. Проверете дали подлогата е чиста, филмот не излегува или не е поставен на рабовите, така што воздухот може да навлезе. Проверете дали е отстранета заштитната хартија или хартијата за хартија. Обидете се повторно да употребите филмови со голема количина вода и потоа исплакнете темелно со вода.

Ако филмот се уште не се одржи, контактирајте со нас, ние ќе бидеме среќни да ви помогнеме. По правило, тротоарите едноставно се поставени. За употреба на големи површини или кога ставате неколку листови во исто време, користете двострана леплива лента на рабовите или. Нашите подливи може да се всадат, измешаат или избришат со топла вода и благ детергент. Забележете дека првичните отстапувања во боја може да се појават. Да, многу едноставно со владетел и машина. Најдобар начин да ја изгребате површината на подот плочка е да го скршиме во оваа област.

Рамката е најсигурен и издржлив начин за зацврстување на банерот.

Банерот е фиксиран на метална рамка со помош на кабел или најлон јаже. Кабелот е пренесен преку гром и "завиткана" рамката.


Кабелот е пренесен преку гром и завиткана рамката

Фотографија: Прицврстување на банер за самопослуга на метална рамка .

Ножици или секач, владетел или метар, пенкало и пластичен нож. Скреперната машина е тврда гумена мистрија и е достапна во занаетчиска продавница или градежен пазар. Треба да биде мазна, без прашина и маст; Нетретираното дрво треба да биде претходно третирано со прајмер. Со владетел и пенкало, секој посакуван формат може да се отпечати на хартија за поддршка, а потоа да се намали; Разделувањето на мрежите е корисно. Ако сакате прецизни рабови, секогаш сечете со преклопување од околу 4 мм.

Монтажа на банери - технологија

Конечно исечете ги рабовите со остар нож. Како да се прицврстат неколку парчиња филм заедно? Ако површината што треба да се залепи е поголема од големината на филмот, мноштво филмски парчиња може да се постават едни против други. За да го направите ова, лепете ги одделните делови заедно, така што тие се преклопуваат за приближно 10 mm за да избегнете области кои подоцна се изложени.

Монтирање на банер на метални огради и огради

Кога инсталирате банер на метални огради и огради, најдобро е да се користи најлон јаже, поминувајќи го низ гром и припијте се кон металната ограда. Најлон јаже е направен од посебен материјал, отпорен на вода и разни хемикалии содржани во животната средина.

Најдобро е да се отстрани само дел од подлогата, да се стави филм врз неа, а потоа притиснете го филмот со гумен или крпа од центарот на страните. Ако фолијата е неправилно нанесена, таа може повторно да се отстрани и поправи. Ќе добиете најдобри резултати ако користите мал плоштад квадрат дрво покриен со мека тепих. Нема проблем, фолија може да биде темелно исчистена и повторно залепена - целосната сила на адхезија се одвива по неколку часа. Се разбира! За да го направите ова, загрејте го филмот со фен за коса на најниско ниво за време на обработката, повлечете го во саканата форма и притиснете.


За да го направите ова, загрејте го филмот со фен за коса на најниско ниво за време на обработката, повлечете го во саканата форма и притиснете

Фотографија: Монтирање банер за стоматологија на метална ограда.

Прицврстување на банер на прозорецот

Во случај на поставување на банерот на ветровито место или на прозорците, подобро е да се користи банер мрежа. При користење на таков материјал, товарот на прицврстувачите и самиот баннер ќе биде многу помал, самиот банер ќе биде полесен, па затоа ќе биде полесно да го прицврстите.


При користење на таков материјал, товарот на прицврстувачите и самиот баннер ќе биде многу помал, самиот банер ќе биде полесен, па затоа ќе биде полесно да го прицврстите

Фото: Поправање на банер за стоматологија на прозорецот.

Монтирање на банерот во затворен простор

Ако банерот се планира да се стави во затворена просторија, може да се прицврсти со завртки и подлошки, кухи, штипки.

Временски услови погодни за монтирање на банерот

Процесот на поставување на банер на улица може да биде под влијание на временските услови. Колку е пониска температурата надвор, банерот ткаенината станува потешко и потешко да се зацврсти. Затоа, ве советуваме да ја изведуваме инсталацијата во мирни временски услови и на температура не помала од -10 степени Целзиусови. На пониски температури, подобро е да се извади банерот непосредно пред прицврстувањето, така што платното нема време за зацврстување. Инсталација на банерот не се препорачува при силни ветришта. Вреди да се размислува: со слаб банер кој се протега зима, може да се разгори лето и, обратно, поради температурни флуктуации.

Што треба да платите посебно внимание при инсталирање на банерот

Сервискиот век на печатење на банер ткаенина

Како и за квалитет на печатење, сликата на банерот не ја губи својата осветленост околу 1 година. Производителот го дава токму овој термин. По овој период, сликата исчезнува, боите од заситениот пресврт во нежни тонични тонови. Под различни услови, периодот на осветленост на печатење на банер може да варира од 1 до 3 години. Тоа зависи од нивото на изложеност на сончева светлина, висина и резолуција на печатење. Потемно и пониско место избрано за поставување на банер, поголема резолуција на печатење е гаранција за зачувување на осветленоста на сликата на банерот.

Прашање: Како да висат банер за дизајнот?
Одговор: Такво прашање често се поставува во пребарувачите на Интернет, почесто се прашуваат кои плетења треба да бидат плетени за монтажа на банери?
Во принцип, при инсталирањето на банери нема ништо комплицирано и може да ги прикачите на било кои удобни јазли, главната работа е дека банерот виси без набори и не лета со првиот налетот на ветрот.

Прашање: Од кој агол се шири банерот?
Одговор: Од како агол се шири банерот? такво прашање го поставуваат инсталатери на монтирања во Yandex и се појавуваат на нашата страница (информации од статистиката). Сакам да им помагам на луѓето, бидејќи оваа тајна е обично никој на страниците не открива, но обично одговорот се пренесува од наставник до ученик. Значи обично банерот е повлечен од горните агли (ова е поудобно) ако инсталацијата е направена заедно. И ако инсталерот е алчен или штетен (работи самостојно, што е погрешно и не е погодно), тогаш се банер од еден од горните агли.

Прашање: Преклопување на банерот, како да се ослободите?
Одговор: Навитките на банерот, кој е виновен и како да се ослободи од нив?
Од грди здиви на површината на банерот речиси секогаш може да се ослободите. И ова е главната задача на монтери да се качи на банерот без набори. Преклопувањата се формираат поради фактот што банерот не е рамномерно испружен и има изобличувања (е ослабена или, напротив, аголот или некој раб на банерот се влече) Даде униформа тензија во текот на целиот авион на банерот е главната тајна на совршената инсталација на банерот. Но, постојат објективни моменти кои не им овозможуваат на монтери совршено да висат банер. Ова е употребата на материјал со слаб квалитет (не еластичен), големината на банерот е поголема или еднаква на дизајнот и едноставно нема монитор за истегнување, мал дизајн кој деформира и не дозволува банерот да се протега.

Прашање: Колку време е потребно за да се инсталира банер?
Одговор: Времето на поставување на банетот директно зависи од големината, местото и методот на прилогот.
Инсталирањето на банерот обично трае малку време. Повеќе време се троши за подготовка. Правилно ролна банер платно. И ќе се подготвите за монтирање на прицврстувачи, ви висат работници и дигање јажиња. Доколку е потребно, демонтирани декоративни елементи.
Банер областа до сто квадратни метри заеднички формат за продажни места и зафатени места, е монтиран од страна на бригада до три лица за еден час.
Поголемите знамиња од двести до петстотини метри обично се поставуваат на празни ѕидови на станбени или индустриски згради. Тим од три до пет лица ќе изврши слична инсталација од три до седум часа.

Прашање: Кој кабел е подобро да се користи за монтирање на банерот?
Одговор: Обично инсталатерите го изберат јажето за фиксирање на банерот, бидејќи ја носат гаранцијата за инсталација. Сигурноста и издржливоста на поврзувањето на дизајнот зависи од репсур Избираме полиамиден кабел, тој е доволно силен и удобен за врзани јазли и затегнување на банерот. Недостаток на таков кабел е неговиот краток животен век, под влијание на ултравиолетовите зраци, ја губи силата и на крајот паѓа. Но, обично животот на банерот е многу помал.

Прашање: Колку помал треба да биде банерот?
Одговор: Сето тоа зависи од дизајнот и начинот на прицврстување. Ако банерот се протега со кабел внатре во структурата, тогаш страните на баннерот треба да бидат помали од страните на структурата за 10-20 см.
Ако не сте сигурни во врска со големината на банерот, вреди да се прават мерења пред да нарачате печатење на банер.

Банер Кина или Европа?
Што значи проѕирен?
Како да се лепи филмот на стаклени површини?
Како да се прицврстат неколку парчиња филм заедно?
Прашање: Како да висат банер за дизајнот?
Прашање: Од кој агол се шири банерот?
Прашање: Преклопување на банерот, како да се ослободите?
Прашање: Колку време е потребно за да се инсталира банер?
Прашање: Кој кабел е подобро да се користи за монтирање на банерот?
Прашање: Колку помал треба да биде банерот?
Популярные новости
Шумоизолируем стены и перекрытия потолка в каркасном доме
Комфортная атмосфера личного пространства деревянного дома во многом зависит от качественной звукоизоляции. Несмотря на то, что дерево хороший проводник шума, каркасный дом достаточно тихий. Это обусловлено
Звукоизоляция квартиры своими руками: как сделать шумоизоляцию стен, пола и потолка
Многих жителей многоквартирных домов волнует вопрос шумных соседей. Особенно остро стоит этот вопрос для жителей панельных домов, где стены тонкие и хорошо пропускают звук. Сегодня мы расскажем, как делается
Звукоизоляция пола в деревянном доме своими руками — пошаговые инструкции! — Своими руками
Старые деревянные дома сейчас уже редкость, но мода на здоровый образ жизни и экологию привела к тому, что этот тип жилья стал востребованным. Дачи и загородные дома часто строятся из дерева, и их владельцам
Звукоизоляция пола в деревянном доме
Старые деревянные дома сейчас уже редкость, но мода на здоровый образ жизни и экологию привела к тому, что этот тип жилья стал востребованным. Дачи и загородные дома часто строятся из дерева, и их владельцам
Межэтажное утепление и звукоизоляцияв деревянном доме: выбор материала и технология работ
Содержание статьи: Чердачное перекрытие частного дома из дерева должно обладать хорошими теплоизоляционными и звукоизолирующими характеристиками. Если коттедж одноэтажный, то добиться этого достаточно
Звукоизоляция стен своими руками от соседей в квартире, в деревянном доме и пр, материалы, видео
Звук оказывает заметное влияние на нашу психику, эмоциональное и физическое состояние. Если в работе, отдыхе или на досуге вас сопровождает даже незначительный шум, это приводит к стрессу, снижению остроты
Шумоизоляция
огда о жилом доме говорят как об элитном объекте, подразумевается, что его потребительские свойства по основным критериям, характерным для жилого здания, существенно выше аналогичных параметров типового
Самый лучший материал для шумоизоляции стен
Практически каждый человек после проведенной за стенами фасада с панелями под дерево бессонной ночи задается вопросом, насколько качественна в его доме шумоизоляция стен, является ли предлагаемые в настоящее
Звукоизоляция стен в деревянном доме что лучше
Надежная шумоизоляция стен в деревянном доме должна монтироваться в процессе основного строительства. Материалы, значительно снижающие уровень проникающего шума, очень часто используются и как утеплитель
Звукоизоляция квартиры в панельном доме
Те, кто живет в панельном доме, каждый день сталкивается с плохой шумоизоляцией своей квартиры, то соседи громко гуляют, то кто-то на 5 этаже дрелью работает. И у всех появляется желание – сделать звукоизоляцию
Все новости