img

Како да се готви торта на кефир со овошје

 1. Придобивките од кефир
 2. Овошни бенефиции
 3. Како да се готви кефир себе
 4. Овошје Кефир пита - Состојки

Разликата на оваа торта од многу други е дека тестото се меси на кефир, содржината на маснотијата може да биде која било. Конзистентноста на тестото се покажува густа и еластична, а по печењето во рерната, самото месо од колачот личи на изглед и во структурата на бисквитот. И ако не секоја домаќинка може да пече вистински висококвалитетен сунѓерска торта, тогаш пита од кефир секогаш е добра за прв пат!

Придобивките од кефир

Разговорот за придобивките од овој производ може да биде многу долг, особено ако е домашен кефир. Нејзините уникатни својства при термичка обработка се губат само делумно. Општо земено, придобивките за човековото здравје се огромни:

 • кефирот го смирува нервниот систем, ја олеснува раздразливоста
 • ги зајакнува метаболните процеси и ги отстранува токсините
 • помага да се очисти кожата (особено корисна за оние кои страдаат од акни)
 • лечи мали рани на слузокожата на цревата
 • кефир дава млади и убавина на убави дами
 • го намалува ризикот од болести на кардиоваскуларниот систем.
 • долговечноста на Кавказот редовно пие кефир, веројатно во овој пијалок и лежи нивната тајна на долговечноста.

Овошни бенефиции

Пред сè, тие содржат брзо сварлива фруктоза, пектин (ги отстранува радионуклиди), растителни влакна, витамини Ц, Е, А. Тие содржат цела периодна табела со корисни супстанции, од кои највредни за човекот се: магнезиум, калиум, железо, калциум, јод, калциум. Исто така, сите плодови, без исклучок, се извор на вредни амино киселини и антиоксиданти, кои го спречуваат стареењето на клетките.

Како да се готви кефир себе

Целосното кравјо млеко купено од уредната баба на пазарот треба да се доведе до вриење, кул. Истурете во чиста тегла, фрлете го млекото исушено парче бел и црн леб и оставете го теглите топли. За 10-12 часа ќе добиете најубав домашен кефир - здрав и многу вкусен!

Овошје Кефир пита - Состојки

 • Брашно - 260-270 гр.
 • Тесто за печење во прав - 2,5 лажици.
 • Пилешки јајца - 3 ЕЕЗ.
 • Кефир - 180-190 мл.
 • Гранулиран шеќер - 200 гр.
 • Путер - 75 гр.
 • Овошје и / или бобинки - 300 гр.
 • Гранулиран шеќер - за попрскување овошен слој - 2,5 суп.л-патки. лажици.

Кефир пита - Готвење

 1. Во длабок сад да возите јајца, додадете шеќер за нив. Бидете со размачкана или блендер додека не се изедначи. Разликата на оваа торта од многу други е дека тестото се меси на кефир, содржината на маснотијата може да биде која било

  Победи јајца со шеќер

 2. Додај разладен путер. Ако путерот е длабоко замрзнат, може да се натрупа во мали парчиња и да се испрати до тестото.

  Додај путер на шлаг јајца

 3. Истурете го кефирот. Измешајте ги темелно достапни состојки.

  Ние додаваме кефир во нашиот микс

 4. Комбинирајте го прашокот за печење со брашно, мешајќи ги двете компоненти посебно и само тогаш испратете го брашното на тестото. Конечно измешајте ги сите состојки, постигнувајќи најдинамична конзистенција на тестото. Се појавуваат грутки лесно растера под дејство на размахване или блендер.

  Измешајте брашно со прашок за пециво за пита на јогурт

 5. Формата во која тортата ќе се пече, четка со путер. Истурете тесто. Ниво на врвот.

  Истурете кефир тесто во форма

 6. Поставете го овошјето. Големо овошје (јаболка, круши, итн) - се сече на парчиња. Препорачливо е да се одмрзне замрзнати плодови со испраќање на неколку минути во контејнер со ладна вода. Потоа пуштете го водата, мокри саките со салфетки и потоа ставете ги на тестото. Посипете ги со шеќер.

  Ширење на овошје и посипување на идната овошна торта со шеќер

 7. Ставете ја формата со тесто и овошје за 30-40 минути на топло место. Оваа ставка е важна за "заработи" прашок за пециво.

  Ставете ја питата на кефир на топло место

 8. Греењето на рерната на +180 степени. Испратете го формуларот со тест за печење (време на печење 1 час - 1 час и 15 минути). Можете да ја проверите подготвеноста на следниов начин: потопете го долгиот дрвен камен во колачот и ако излегуваше сува, тестото беше сварено.

  Оставете го торта малку пред сервирањето.

 9. Нека завршената овошна торта се лади на кефир. Исечете и сервирајте.

Совети за почетници: ако сте први кои печете пита на кефир со јаболка или било кое друго слатко полнење, обидете се да се држите до пропорциите и редоследот на активностите. Мешањето на сите состојки мора да биде наизменично, погодно е да се стори во процесор за храна или во мешалка со потопна мијалник. Бидете сигурни да го измешате брашното со прашок за печење и нека тестото стојат на топло место, во спротивно колачот не може да се зголеми или да се пече. Се надеваме дека ви се допадна овој рецепт, не помалку од претходните, и како и обично, Хозобаз, како што уживате во вашиот оброк, добро, и ве гледате наскоро :)

Слични рецепти

Популярные новости
Шумоизолируем стены и перекрытия потолка в каркасном доме
Комфортная атмосфера личного пространства деревянного дома во многом зависит от качественной звукоизоляции. Несмотря на то, что дерево хороший проводник шума, каркасный дом достаточно тихий. Это обусловлено
Звукоизоляция квартиры своими руками: как сделать шумоизоляцию стен, пола и потолка
Многих жителей многоквартирных домов волнует вопрос шумных соседей. Особенно остро стоит этот вопрос для жителей панельных домов, где стены тонкие и хорошо пропускают звук. Сегодня мы расскажем, как делается
Звукоизоляция пола в деревянном доме своими руками — пошаговые инструкции! — Своими руками
Старые деревянные дома сейчас уже редкость, но мода на здоровый образ жизни и экологию привела к тому, что этот тип жилья стал востребованным. Дачи и загородные дома часто строятся из дерева, и их владельцам
Звукоизоляция пола в деревянном доме
Старые деревянные дома сейчас уже редкость, но мода на здоровый образ жизни и экологию привела к тому, что этот тип жилья стал востребованным. Дачи и загородные дома часто строятся из дерева, и их владельцам
Межэтажное утепление и звукоизоляцияв деревянном доме: выбор материала и технология работ
Содержание статьи: Чердачное перекрытие частного дома из дерева должно обладать хорошими теплоизоляционными и звукоизолирующими характеристиками. Если коттедж одноэтажный, то добиться этого достаточно
Звукоизоляция стен своими руками от соседей в квартире, в деревянном доме и пр, материалы, видео
Звук оказывает заметное влияние на нашу психику, эмоциональное и физическое состояние. Если в работе, отдыхе или на досуге вас сопровождает даже незначительный шум, это приводит к стрессу, снижению остроты
Шумоизоляция
огда о жилом доме говорят как об элитном объекте, подразумевается, что его потребительские свойства по основным критериям, характерным для жилого здания, существенно выше аналогичных параметров типового
Самый лучший материал для шумоизоляции стен
Практически каждый человек после проведенной за стенами фасада с панелями под дерево бессонной ночи задается вопросом, насколько качественна в его доме шумоизоляция стен, является ли предлагаемые в настоящее
Звукоизоляция стен в деревянном доме что лучше
Надежная шумоизоляция стен в деревянном доме должна монтироваться в процессе основного строительства. Материалы, значительно снижающие уровень проникающего шума, очень часто используются и как утеплитель
Звукоизоляция квартиры в панельном доме
Те, кто живет в панельном доме, каждый день сталкивается с плохой шумоизоляцией своей квартиры, то соседи громко гуляют, то кто-то на 5 этаже дрелью работает. И у всех появляется желание – сделать звукоизоляцию
Все новости