img

Како да научиме маче да одиме по послужавник

  1. Како да научиме едномесечен маче на фиоката
  2. Како брзо да научиме маче на садот

Обуката на маче да оди на послужавник не треба да стане тешка и исцрпувачка за вас и за нејзината задача. Многумина се заинтересирани за тоа колку долго мачето учи до фиоката? Всушност, ова е едноставна и прилично успешна операција. Ако му пристапите со инспирација, земете доволно време и трпеливост. Дури и ако зедовте маче од улица, можете да го навикнете на послужавник. Како да научиме уличен маче на садот, можете да научите од нашата статија.

Што е потребно за ова? Првото нешто е да го изберете вистинскиот сад за маче. Најдобар избор е пластично сад што е лесно да се чисти и е најпрактична примена. Не земајте тенџере со големи рабови. Мачето треба лесно да скокне на неа и да оди надолу по извршувањето на неопходните активности. За мачиња совршено не длабоко тоалет со мрежа "Чисти нозе". Тоалетите со мрежа се многу удобни и не бараат финансиски трошоци за полнила, но за да се избегнат непријатни миризби, треба да се мијат по секое патување од мачката до тоалетот.

Како да научиме едномесечен маче на фиоката

Некои мачиња ги занемаруваат миризните тоалети. Започнете со тренинг од сад без мирис или од штанд за саксии. Повеќето мачиња се среќни да одат на тенџере и да не гонат на други места во станот. Меѓутоа, ако имате зеленило во станот, тогаш мачето може да ги промени своите навики и да почне да оди под фабриката. За да го избегнете ова, однесете ги растенијата подалеку од маче или покријте ја почвата со камења или борови конуси.

Тоалетот на Cat треба да се стави на релативно тивко место Тоалетот на Cat треба да се стави на релативно тивко место. Каде што маче може да се пензионира и да биде сам со себе. Не поставувајте тенџере во близина на апарати за домаќинство што предизвикуваат бучава за време на работењето (фрижидер, машина за перење, итн.). Бидете сигурни дека љубопитни деца и кучиња не се мешаат во природните потреби на маче. Мала бушава мала топка лесно би требало да стигне до вашиот тоалет. Ставете го во близина на неговото постојано место за одмор. И ако сте страшно среќни и веќе имате мачки во станот, тогаш секој од нив, по можност, треба да има сопствен тоалет. Многу сопственици на мачки сакаат затворени тоалети во форма на куќа, но во такви коцки не е многу погодно да се чисти и не треба да се меша со димензиите, така што животното е удобно.

Значи, ние почнуваме да учиме да одиме на маче на послужавникот. Па, како да научиш маче на садот? Најдете време и фати маче во моментот кога ќе го направи својот влажен бизнис. Насочете го на специјално опремено место. Бидете сигурни дека секој пат кога мачето само оди во тоалет за природни потреби, и не му се допаѓа друго место во станот. Кога ќе престане да свири и почнува да мириса, нежно го однесе во рацете и го засадува во тенџере. Aprecciatively го фалат во времето кога тој почнува да се свитка и да шмркаат садот. И кога маче е олесна, му даде нешто вкусно и мозочен удар нежно. Бродот мора да се измие чисто со цел мачето да се врати со задоволство повторно и повторно.

Како брзо да научиме маче на садот

Ако немате многу слободно време да организирате надгледување на авантурите на маче, тогаш можете да го заклучите во соба со саксија. Само не заборавајте да ја проверувате неговата содржина од време на време. Сè за сè ќе ве однесе две недели. По ова време, маче ќе зрее за независно посета на тоалетот без ваша помош.

За да го добиете најдобриот резултат од престојот на мачењето на тенџерето, обидете се да го заштитите од надворешни надразнувачи. Никогаш не кажувајте и некајте непријатни лекови за него и не вршете никакви процедури додека маче се подготвува за тоалет, седи на брод или само се симнува од него.

Треба да се навикнеш на фах од рана возраст, така што подоцна нема никакво прашање: како да го присилиме 1,5-месечно маче на послужавникот или да го привикнеме 2-месечното маче на фиоката.

Грешките направени при подготовката на маче за возрасен живот се развиваат во лоши навики кај возрасна мачка. Овие грешки се:

Понекогаш заборавате да го чистите тенџерето и да го промените   тоалет полнење Понекогаш заборавате да го чистите тенџерето и да го промените тоалет полнење . Мачето доживеа страв на бродот или близу до него. Садот беше поместен од тивко место до бучно место. Една лента е заменета со друга. Купив контејнер под тоалетот со мирис или измијте го со ароматизиран агент или користете освежувачи на воздух за да се ослободите од миризбата на мачката.

Никогаш не употребувајте брутални мерки за воспитување на мачето за празнење надвор од тенџерето. Казната ќе го влоши проблемот - мачето ќе почне да се плаши од вас. Особено ако го удрите или фрли носот во движење на дебелото црево.

Повеќето маици никогаш нема да ги погребаат местата каде што се наоѓа нивната храна и вода. Ако мачето избра место да оди таму, а не во тенџере, можете да поставите плоча со храна и вода во близина на неа. Оваа област, вклучувајќи, може да се третира со детергент со изразен мирис, да се стави таму парче миризлив сапун или посипете со парфем.

Мачето не може да стигне до тенџере поради неговите здравствени проблеми. Тие можат да ги нервираат маче и го натерале да оди надвор од садот. Тоа се: воспаление на мочниот меур, животинска дијареа или запек. Ако правиш се што е правилно и не постигнеш резултат, тогаш можеби е време да се поврзеш со ветеринар за испитување и да ги идентификуваш здравствените проблеми кај маче.

Со цел да се ослободите од непријатните мириси, треба да купите специјална мачка за отстранување на штетници за животните. Овие производи ќе заштедат време за чистење, имаат антибактериски својства, целосно "заклучи" мирисот. Полнетите се изработени од различни материјали: дрво, минерал и силика гел. За мачиња, се препорачуваат минерални полнила со голема фракција, така што ако случајно се испуштаат во дигестивниот тракт, полнењето не формира абсорбентни грутки. За дрво и selikagelnyh нема ограничувања.

Растејќи, мачката почнува да ја обележува територијата на своето живеалиште. Ова се рефлектира во фактот што возрасни лица ослободуваат поток на урина на вертикалните површини во станот. Тие го прават тоа, почитувајќи го инстинктот да го заштитат своето живеалиште од странци.

Мачките се робови на навика. Ако ја пронајдете вистинската големина, видот и локацијата на тенџерето што го сака вашата мачка, не го поместувајте чамецот! Ако сеуште сакате да го направите ова, тогаш оставете го стариот сад на старото место. Во новата локација на мачка тоалетот место замена. Почекајте додека мачката не го промени местото на олеснување на новата. Само тогаш отстранете го стариот тоалет.

Значи, се надеваме дека во оваа статија добивте одговор на прашањето како да ги научате мачениците на послужавникот.

Многумина се заинтересирани за тоа колку долго мачето учи до фиоката?
Што е потребно за ова?
Па, како да научиш маче на садот?
Популярные новости
Шумоизолируем стены и перекрытия потолка в каркасном доме
Комфортная атмосфера личного пространства деревянного дома во многом зависит от качественной звукоизоляции. Несмотря на то, что дерево хороший проводник шума, каркасный дом достаточно тихий. Это обусловлено
Звукоизоляция квартиры своими руками: как сделать шумоизоляцию стен, пола и потолка
Многих жителей многоквартирных домов волнует вопрос шумных соседей. Особенно остро стоит этот вопрос для жителей панельных домов, где стены тонкие и хорошо пропускают звук. Сегодня мы расскажем, как делается
Звукоизоляция пола в деревянном доме своими руками — пошаговые инструкции! — Своими руками
Старые деревянные дома сейчас уже редкость, но мода на здоровый образ жизни и экологию привела к тому, что этот тип жилья стал востребованным. Дачи и загородные дома часто строятся из дерева, и их владельцам
Звукоизоляция пола в деревянном доме
Старые деревянные дома сейчас уже редкость, но мода на здоровый образ жизни и экологию привела к тому, что этот тип жилья стал востребованным. Дачи и загородные дома часто строятся из дерева, и их владельцам
Межэтажное утепление и звукоизоляцияв деревянном доме: выбор материала и технология работ
Содержание статьи: Чердачное перекрытие частного дома из дерева должно обладать хорошими теплоизоляционными и звукоизолирующими характеристиками. Если коттедж одноэтажный, то добиться этого достаточно
Звукоизоляция стен своими руками от соседей в квартире, в деревянном доме и пр, материалы, видео
Звук оказывает заметное влияние на нашу психику, эмоциональное и физическое состояние. Если в работе, отдыхе или на досуге вас сопровождает даже незначительный шум, это приводит к стрессу, снижению остроты
Шумоизоляция
огда о жилом доме говорят как об элитном объекте, подразумевается, что его потребительские свойства по основным критериям, характерным для жилого здания, существенно выше аналогичных параметров типового
Самый лучший материал для шумоизоляции стен
Практически каждый человек после проведенной за стенами фасада с панелями под дерево бессонной ночи задается вопросом, насколько качественна в его доме шумоизоляция стен, является ли предлагаемые в настоящее
Звукоизоляция стен в деревянном доме что лучше
Надежная шумоизоляция стен в деревянном доме должна монтироваться в процессе основного строительства. Материалы, значительно снижающие уровень проникающего шума, очень часто используются и как утеплитель
Звукоизоляция квартиры в панельном доме
Те, кто живет в панельном доме, каждый день сталкивается с плохой шумоизоляцией своей квартиры, то соседи громко гуляют, то кто-то на 5 этаже дрелью работает. И у всех появляется желание – сделать звукоизоляцию
Все новости