img

DIY инсталација на пластични прозорци (видео + фото)

 1. Каде да започне
 2. Инсталација на рамката на прозорецот чекор по чекор
 3. Демонтажа на старата рамка на прозорецот
 4. Инсталирање на прозорец во отворањето на прозорецот
 5. Монтажа на рамка
 6. Прозорец за запечатување
 7. Инсталација на дренажа
 8. Собрание на конечниот прозорец
 9. Инсталирајте падини
 10. Заклучок

Добар ден, драги читатели на блогот, во оваа статија ќе зборуваме за важната фаза на поправка - инсталација на пластични прозорци со свои раце (видео + фото). Веднаш сакаме да забележиме дека инсталацијата на прозорци е прилично комплициран и одземаат многу време процес, што не може да се справи со секој новинар.

Во последната статија рековме како правилно изолира стари прозорци .

Во случај дека сакате да заштедите при инсталација или само да љубите да направите сè со свои раце (како нас :)), ве советуваме внимателно да го прочитате предложениот напис. Некомпетентната инсталација на рамка на прозорци може да доведе не само до оштетување на естетскиот изглед, туку и до такви несреќни последици како искриво и скршено стакло.

Пред да продолжите со инсталацијата, треба да го подготвите работното место. Чистете го просторот во близина на прозорецот од остатоци, покријте го радијаторот и подот во близина на прозорецот со крпа или филм. Нашите инструкции се погодни за инсталирање на прозорци во дрвена и рамка куќа.

Содржина на статијата

Каде да започне

Инсталација на прозорци има голем број на карактеристики:

 1. Се сеќавате на најважното нешто - рамката на прозорецот треба да биде сигурно фиксирана.
 2. Инсталацијата не се изведува на температура под 15 степени.
 3. Правилно пресметајте го времето - инсталацијата на еден прозорец од специјалисти трае 2-3 часа.
 4. За да се избегне деформација и слегнување на пената во иднина, треба да се малтерисани.
 5. За да се избегне превиткување на рамката на прозорецот, внимателно поставете ги структурите вертикално и хоризонтално. Ова ќе ви помогне да градите ниво.
Добар ден, драги читатели на блогот, во оваа статија ќе зборуваме за важната фаза на поправка - инсталација на пластични прозорци со свои раце (видео + фото)

Теоретска подготовка за инсталација

Сега размислете за потребните алатки:

 • маркер
 • метар
 • градење на ниво
 • шрафцигер и перфоратор
 • полиуретанска пена
 • агол
 • силиконски пиштол
 • шпатула
 • сидро

Инсталација на рамката на прозорецот чекор по чекор

Сега детално и шематски да ја разгледате инсталацијата на прозорец рамка. За погодност на перцепцијата, сите препораки се дадени со детални фотографии и видео инструкции.

Демонтажа на старата рамка на прозорецот

Процесот започнува со расклопување на стариот прозорец. Во повеќето случаи, старите рамки се фрлени, па ние не ги жалиме и ги видовме со пила или мелница. Прво, извадете ја заштитната гума, а потоа отстранете го изолациониот материјал.

Видете ја рамката и отстранете ја во делови. Отстранете го прозорецот и слој на цемент под неа.

Инсталирање на прозорец во отворањето на прозорецот

Постапуваме директно до инсталацијата на рамката. За да ја поправите рамката во отворот на прозорецот, користете клинови од дрво. Забележете дека јазот помеѓу падините и долната страна на рамката треба да биде ист и да биде приближно 2 сантиметри. Јазот помеѓу ѕидот и горниот дел на рамката треба да биде околу 10 милиметри.

Многу често се поставува прашањето - до каква длабочина да се дупчат дупките во ѕидот? Тоа зависи од материјалот од кој е направен ѕидниот носач.

За бетон и тула, оптималната длабочина е 6 сантиметри, за блок со порозна структура - 8 сантиметри.

Со помош на дрвени клинови прилагодлив навалување на рамката во отворот. Запомнете дека прозорецот мора да биде поставен точно во 3 авиони. За овие цели, нивото на ласерот е најдобро прилагодено, има најголема прецизност.

Монтажа на рамка


Во оваа фаза веројатно ви е потребен партнер. Треба да ги вежбаме дупките во вертикалните вертикали на рамката, поблиску до горните и долните агли. Во времето на дупчење важно е да се задржат рамките во прилагодена положба. Ѕидот е дупчат до длабочина од 6-8 сантиметри. Рамката ја крепиме во ѕидот со сидра. Во оваа фаза веројатно ви е потребен партнер

Со користење на алтернативното затегнување на сидра, можете да го прилагодите нивото на рамката вертикално. Нема потреба целосно да го затегнете сидрото, последниот пресврт се прави по завршувањето на работата.

Откако ќе ја порамните рамката вертикално, затегнете ги сидровите завртки.

Не бидете премногу ревност, ако премногу стегнете, можете да ја скршите геометријата на рамката.

Прозорец за запечатување

Посебно внимание треба да се посвети на правилно и висококвалитетно запечатување. Вие не сакате влага да се акумулира под прозорецот и нацрти шетаат по ладен временски период? Не тесни прозорец може да предизвика замаглување, и во ладно време и ледени прозорци.

Дали вашите прозорци се пот? Бидете сигурни да ја прочитате статијата - зошто пластичните прозорци се пот .

Главниот асистент во прашањето на запечатување - полиуретанска пена. Запомнете дека монтажната пена добро штити од ветерот, но без дополнителна обработка дозволува вода да помине. Затоа, по завршувањето на заптивните работи, неопходно е да се на маса и да се наслика пена зглобот, или да се инсталира падини и одводнување. Внимателно пополнете ги сите празнини помеѓу рамката и ѕидот. По стврднување на пената, можете да ги отстраните дрвените штипки.

Обрнете внимание на карактеристиките на монтажната пена. Мора да е отпорен на мраз. Не се препорачува да се запечатуваат дупки на температури под 15 степени.

Пред нанесувањето на пената, темелно навлажнете ја површината со вода. Во прилог на запечатување пена има добри фиксации својства, како и добра звучна изолација.

Вишокот на пена по сушењето може да се отстрани со канцелариски нож.

Инсталација на дренажа

 1. Хидроизолациона лента е поставена долж ширината на монтажната пена.
 2. Инсталирање на штанд и посебна лента за компресија, наместо лента, можете да користите монтажна пена.
 3. Одводната вода се вметнува во посебен жлеб на рамката на прозорецот, со наклон кон улицата, така што времето ќе тече од гравитацијата.
 4. Сите рабови се внимателно залепени со заптивната смеса.

Сите рабови се внимателно залепени со заптивната смеса

Собрание на конечниот прозорец

По инсталирањето на рамката на прозорецот и запечатувањето на појасите, можете да продолжите со инсталацијата на двојни застаклените прозорци. Стаклото е инсталирано на редовно место и фиксирано со специјални украси на стаклото. По вметнувањето на стаклото, сите врати треба да се проверат за слободно отворање - затворање.

По монтажа на двојни застаклените прозорци, внимавајте да ги прилагодите и прилагодите вратите на прозорците, како да го направите тоа, прочитајте го овој напис .

Инсталирајте падини

Ние детално го опишавме процесот на поставување на падините во овој напис - " падини за пластика направете го тоа сами ".

Заклучок

Драги читатели, ако ви се допаѓа нашата "инструкции за dummies", ве молиме кликнете на копчето на социјалните мрежи подолу и споделете корисни статии со вашите пријатели. Ова е начинот на кој помагате во развојот на ресурсите :) Ако имате какви било прашања, ве молиме оставете ги во коментарите.

Уредување на видео

Многу често се поставува прашањето - до каква длабочина да се дупчат дупките во ѕидот?
Вие не сакате влага да се акумулира под прозорецот и нацрти шетаат по ладен временски период?
Дали вашите прозорци се пот?
Популярные новости
Шумоизолируем стены и перекрытия потолка в каркасном доме
Комфортная атмосфера личного пространства деревянного дома во многом зависит от качественной звукоизоляции. Несмотря на то, что дерево хороший проводник шума, каркасный дом достаточно тихий. Это обусловлено
Звукоизоляция квартиры своими руками: как сделать шумоизоляцию стен, пола и потолка
Многих жителей многоквартирных домов волнует вопрос шумных соседей. Особенно остро стоит этот вопрос для жителей панельных домов, где стены тонкие и хорошо пропускают звук. Сегодня мы расскажем, как делается
Звукоизоляция пола в деревянном доме своими руками — пошаговые инструкции! — Своими руками
Старые деревянные дома сейчас уже редкость, но мода на здоровый образ жизни и экологию привела к тому, что этот тип жилья стал востребованным. Дачи и загородные дома часто строятся из дерева, и их владельцам
Звукоизоляция пола в деревянном доме
Старые деревянные дома сейчас уже редкость, но мода на здоровый образ жизни и экологию привела к тому, что этот тип жилья стал востребованным. Дачи и загородные дома часто строятся из дерева, и их владельцам
Межэтажное утепление и звукоизоляцияв деревянном доме: выбор материала и технология работ
Содержание статьи: Чердачное перекрытие частного дома из дерева должно обладать хорошими теплоизоляционными и звукоизолирующими характеристиками. Если коттедж одноэтажный, то добиться этого достаточно
Звукоизоляция стен своими руками от соседей в квартире, в деревянном доме и пр, материалы, видео
Звук оказывает заметное влияние на нашу психику, эмоциональное и физическое состояние. Если в работе, отдыхе или на досуге вас сопровождает даже незначительный шум, это приводит к стрессу, снижению остроты
Шумоизоляция
огда о жилом доме говорят как об элитном объекте, подразумевается, что его потребительские свойства по основным критериям, характерным для жилого здания, существенно выше аналогичных параметров типового
Самый лучший материал для шумоизоляции стен
Практически каждый человек после проведенной за стенами фасада с панелями под дерево бессонной ночи задается вопросом, насколько качественна в его доме шумоизоляция стен, является ли предлагаемые в настоящее
Звукоизоляция стен в деревянном доме что лучше
Надежная шумоизоляция стен в деревянном доме должна монтироваться в процессе основного строительства. Материалы, значительно снижающие уровень проникающего шума, очень часто используются и как утеплитель
Звукоизоляция квартиры в панельном доме
Те, кто живет в панельном доме, каждый день сталкивается с плохой шумоизоляцией своей квартиры, то соседи громко гуляют, то кто-то на 5 этаже дрелью работает. И у всех появляется желание – сделать звукоизоляцию
Все новости